Lektorka Pilates Mgr. Ivona Krejčířová
Třikrát týdně se věnuje skupinka žen cvičení pilates pod vedením lektorky Ivony Krejčířové. Ta se pilates a pohybovou terapií, k níž postupně přibrala další metody, zabývá už dvanáct let. Harmonické klidné cvičení, kdy se protahují všechny svalové skupiny těla, si cvičenky různého věku pochvalují. Lektorka Ivona Krejčířová se k Pilates dostala v době, kdy pobývala několik měsíců v Anglii. “Tehdy jsem se seznámila s pro mne neznámou cvičební metodou, která mě natolik zaujala, že jsem si z Anglie přivezla výuková DVD, podle nichž jsem ráda cvičila,” vzpomněla na své začátky Ivona Krejčířová. Později se přihlásila do Pilates academy k paní Sabongui v Praze. “Po absolvování téměř ročního kurzu jsem začínala se základy Pilates v hodinách tělocviku v základní škole a v Sokole Přerov s úžasnými cvičenkami důchodového věku,” zmínila lektorka, která se tomuto cvičení věnuje už více než 12 let. Cvičení probíhá na podložce, a cvičenky používají různé cvičební pomůcky jako over ball, pilates ručník, posilovací gumu, tenisový míček, pilates kruh a šátky.
Metodu Pilates cvičení Ivona Krejčířová rozšířila o další activity. “Absolvovala jsem řadu kurzů a školení, takže nyní Pilates doplňuji a kombinuji mimo jiné s pohybovou terapií, se cviky z Dornovy metody a energetickými cvičeními podle východní medicíny,” vysvětluje lektorka jejíž hodiny navštěvují hlavně ženy různého věku. Občas na cvičení zavítají i muži, kterým to buď doporučí lékař, nebo je přemluví partnerky.
Ženy chodí hlavně kvůli kondičnímu cvičení, jiné aby předcházely bolestem. “Mívám problémy s bolestmi zad a cvičení mi pomáhá. Jsem na mateřské s dcerou a při pravidelném cvičení, pociťuji úlevu od bolesti zad,” svěřila se Jitka Raková, která navštěvuje cvičení spolu se svou maminkou. Mezi pravidelné cvičenky patří i Božena Pospíšilová. “Cvičím pro radost z pohybu a pro dobrý pocit, že pro sebe něco dělám, abych se udržela v dobré kndici,” říká 78letá Božena Pospíšilová, která hodiny Pilates už navštěvuje 10 let. “Mám stálé klientky a právě paní Božena patří k těm, které mně svou přítomností dělají radost. Tato dáma cvičí dvakrát týdně a všechny cviky zvládá skvěle,” uvádí příklad cvičenky, která by mohla být vzorem mnohem mladším ženám, Ivona Krejčířová. Existují diagnózy a věkové skupiny, pro něž cvičení Pilates není vhodné? “Hodiny jsou vhodne v podstate pro vsechny vekove kategorie, zeny i muze, pro osoby s nadvahou, se sedavym zamestnanim, pro tehotne zeny i zeny po porodu i deti. Dokonce I pro ty, kteří pokračují v rehabilitační lečbě nebo jsou v rekonvalescenci. Cvičení ma minimum kontraindikací, vetšina jich je dočasná, a to především při akutních, horečnatých, krvacivých, infekcnich ci zanetlivych onemocnenich, tromboze nebo ruznych zranenich, kdy je mozne cvicit az po dohode s osetrujicim lekarem,” doplnila Krejčířová.
Cviky jsou zamereny zejmena na posilovani a protahovani skupiny brisnich, hyzdovych a zadovych svalu, zlepseni svalove koordinace a rovnovahy, zlepsuje se cirkulace krve, odstranuje nadbytecne svalove napeti, upravuje se traveni a drzeni tela. “Veskera sila a pohyb vychazi ze stredu naseho tela a spravneho hlubokeho dychani. Celkove je cviceni zamereno na budovani stability a pohyblivosti patere, sam autor teto metody J.H. Pilates rikal: “Jste totiz tak mladi, jak mate pruznou pater,” vzpomněla na zakladatele cvičební metody Ivona Krejčířová. (ilo)